Sanal Gerçeklik Sony VR Deneyimim

Sanal Gerçeklik Sony VR Deneyimim

Sanal gerçeklik hakkında söylenen bir çok şeye rağmen ben kendim deneyimlemeden bir yorum yapamazdım. 
Geçtiğimiz günlerde Kanyon AVM de karakter figürleri satan ve aynı zamanda VR Cardboard deneyimini de kullanıcılarına tanıtmak amacıyla kurulmuş bir mağaza gördüm. Zaten uzun süredir bu deneyimi yaşamak istiyordum, artık tam da karşıma gelmişti. Fırsat bu fırsat hemen mağazaya girdim ki ne göreyim! Zaten adamlar baya oyun muhabbeti yapıyorlardı ve Call Of Duty oynuyorlardı.
 
-Bende denemek istiyorum mümkün mü acaba? diye sordum. Gerçekten çok içten bir ifade ile bana tabiki efendim buyrun diyerek VR mantığını anlattılar. Sanal gerçeklik başlığında yeni oyunlar ve  360° videoların deneyim açısından gerçeğe yakın his vermesi hakkında makaleler okumuştum ve video içerikler izlemiştim ama şimdi bu deneyimi yaşama vakti gelmişti. Bu arada ben Playstation 4 Pro üzerinde Sony marka VR denedim bilginize. 
Call Of Duty oyununu hazırladılar ve bir uzay gemisi sahnesinden oyun başlıyordu. Adaptasyon süreci için bana hangi tuşun ne işe yaradığını gösterdiler. Bir bar taburesine oturdum ve joystick ile kendimi sanal gerçeklik dünyasında buldum. Baş ağrısı yapabileceğini söylediler ama beni pek etkilemedi. Ayrıca gözlük kullanan arkadaşlar var ise hiç bir zararı yok gözlüğünüzü çıkarmadan da cihazı kullanabiliyorsunuz. Gayet rahat ve konforlu bir ergonomide yapılmış olsa da uzun süre dayanabileceğimi sanmıyorum. Çok daha ileri bir teknoloji yapılmalı bu durumda kafanızda bir ağırlık var neticede ve şu anki fiyatları da 1800-2000 TL civarında.
Henüz çok da gerekli görmedim kendim için. E tabi para varsa nerden aldım ben bu VR'ı demezsiniz. Neticede video deneyimi de var bu işin. Yakın zamanda teknolojinin de ilerlemesiyle bu tarz videolar çoğaldı ve çoğalmayada devam edecek gibi görünüyor. 
4-5 oyun hiç bir gemi patlatamasam da son 2 el baya gemi patlattım, ayıp olmasın diye de daha fazla meşgul etmeden gözlüğü sağ sağlim görevliye teslim ettim. Mağazaya gitmenizi tavsiye ederim harika figürler var. Ben de figür manyağı olduğumdan bu tarz mağazaları dolaşmaktan zevk alıyorum. 

Bir Cevap Yazın