Bağlama Nedir? Ne Değildir?

Bağlama nedir? Ne değildir?

Bağlama; 3 bölümden oluşur ve bir halk enstrümanıdır.

Bu bölümler : Sap(klavye,kol)-Gövde(tekne,gövde)-Burgular(tuner,kulak) eski dilde kullanımlarına örnek vereyim; abi ben uzun kol çalıyorum, abi ben kısa kol çalıyorum, kulaklar arızalı, gövde hangi ağaçtan yapıldı? vb. 

kopuz ile ilgili görsel sonucuHer ne kadar çalım kuralları olsa da serbest çalım stiline sahip bir müzik aletidir.  

Formu zamanla değişime uğramıştır, her değişimin ayrı bir lezzeti vardır. İlk bilinen formu su kabağından yapılmıştır. Yay yardımı ile çalınanına ıklığ, mızrap veya el ile çalınanına ise kopuz adı verilir. Malzeme olarak su kabağının üzerine çok ince deriler gerilerek kiriş telleri geçirilmiş ve net sesin çıkması sağlanmıştır. Böylelikle kopuz, bağlamanın kilometre taşı haline gelmiştir. 
ıklığ ile ilgili görsel sonucu

Daha sonra bu formu bozmadan ağaçlar oyularak üzerlerine deri germe işlemi yapılmıştır. Ses tahtasının masif gövde ile birleşmesiyle ve tellerin kiriş telden metal tele geçilmesi bağlamanın son formunu almasında öncü olmuştur. Günümüze kadar gelen kopuz, uzunca yıllar kullanılmış olmasının yanında bir çok psikolojik deformasyona da maruz kalmıştır.

Halk tarafından iyi bilinen türkü yakmak terimi dahi günümüzün alay konusu olmuş olmasından anlaşılan o ki günümüz ozanları pek de türkü yakamaz olmuşlar. Bağlamaya sormak lazım, en son ne zaman yeni bir ses yeni bir ritm, yeni bir türkü yaktın? diye. Neyse işte günümüzde bağlama, seri üretimleri yapılan, elektronik aksamlar ile delinip deşilen, kalk bi oyun havası çal da oynasak tabirlerinin kullanıldığı bir müzik aletidir. Ama sen yapma! bağlama candır. 

Bir Cevap Yazın