Bağlama alırken nelere dikkat etmeliyim?

Bağlama alırken nelere dikkat etmeliyim?

Arkadaşlar öncelikle şunu bilmelisiniz ki her bütçeye uygun bağlama vardır. Bu bağlama çok ucuzmuş işimi görmez, biraz pahalı bir şey olsun,oyma dut çok iyi oluyormuş, yaprak sazlar daha hızlı kuruyormuş vb. cümleler kuruyorsanız henüz satıcıların tuzağına düşmeden kendi zihninizde yanlışların doğruluğunu kabul ettiniz bile. Hee bir de sakın internetten sipariş verip de bağlama almayasınız efendim. Bağlamanın ses rengini duymadan asla kalitesi hakkında yorum yapamazsınız.

Geçtiğimiz günlerde bu soruyu youtube videolarımdan birinin altında gördüm. Mümkünse bağlama konusunda bilgi sahibi tanıdıklarınız varsa onlarla birlikte satın alma işlemini gerçekleştirin. Bağlamanın akustik ses rengine alışkın aktif çalışmalar yapan bir kişi rahatlıkla hangi bağlamanın sizin işinizi göreceğini anlayacaktır. Eğer böyle bir tanıdığınız yoksa altarnatif olarak hangi yaşta olursanız olun kendinize en yakın ortaokula veya liseye giderek müzik öğretmenlerinden destek alabilirsiniz. Onlar kendileri bağlama çalmıyor olsalar bile müzik kulağı olan kişiler olduklarından size yol göstereceklerdir.

Yok ben kimseden destek alamam çevremde böyle bir imkan yok diyenlerdenseniz genel olarak size nelere dikkat etmeniz gerektiğini şöyle sıralayabilirim; Yeni başlayan ve bütçem 200 TL civarı  orta seviye bir bağlamaya kavuşabilirsiniz. Benim tavsiyem ise bu rakamı başlangıç seviye olarak görmeniz. Mazallah sonra çızırtı geliyor, bir türlü akort yapamıyorum, akortum kaçıyor, sesler bir türlü arkadaşımın bağlamasındaki gibi çıkmıyor, ben türkü dinlerken bu bağlamaların sesleri ile benim bağlamamın sesinin alakası bile yok dersiniz. Hiç endişelenmeyin siz zaten nerden bileceksiniz ki..

Daha da önemlisi kendinize bir bağlama almadan önce, ona ne kadar zaman ayırabileceğinizi mutlaka bilmeniz gerekiyor. Eğer bilmiyorsanız bir plan yapın çünkü bağlama satın alıyorsunuz düzenli olarak bakım isteyen bir enstrüman olarak size arıza çıkaracaktır. Örneğin 2-3 hafta çalmaz iseniz burgularınız şişebilir ve esnekliğini yitirip siz akort yaparken sizi ciddi derecede bunaltabilir ve bağlama çalmaya hevesli olan siz artık hevesinizi kaçıran bu durumun içerisinde kalakalacaksınız.

Deli saçması hurafelerden uzak durun ağaç yaş iken eğilir derler ya, bağlama da ağaç olduğuna göre kuru mu değil mi bunu bilmek lazım. Eğer tam kurumamış bir bağlama alırsanız sizin kurutmanız gerekecektir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken ise eğer sesiniz güzen veya türküleri hem söyleyip hem çalacağım diyorsanız kendi sesinize uygun seslere akort edebileceğiniz bir bağlama seçmenizde fayda vardır. Yeni başlayanlar için ve hızlıca birşeyler çalmak isteyenlere tavsiyem kısa sap bağlamadır. Her el yapısına uygun ve kullanışlı olacaktır. Dinlediğiniz müzik tarzı bağlama seçiminize yansıyacaktır. Eğer ben Neşet Ertaş dinliyorum diyorsanız size kısa sap beni bırak uzun sap veya divan bağlama al arkadaş diyecektir. Örneğin deyiş vb tarzda müzik dinliyor ve bu tarzda eserler çalmak söylemek istiyorsanız da uzun sap size bi git diyecektir.

Böyle birşey olmasına asla izin vermeyin. Kafanıza göre bağlama almayın, hurafelerden uzaklaşın ve bilen bir kişiden yardım isteyin. Bütçenize uygun bir bağlama bakın, fazlaca para harcanıp (1500-2500TL) ses renginin hiç hoşuma gitmediği bağlamalara rast gelmişimdir. Bu nedenlerden dolayı yardım istemek iyi bir şeydir.

Bir Cevap Yazın